sadsad x
asdasd
Neden HE-QA?

Neden HE-QA?

08 Mart 2019

Hepinize selamlar arkadaşlar...

Uzun bir süredir merak ettiğiniz, 'Marka isminizi neden değiştirdiniz?' sorusunun cevabını vermeye çalışacağım size. 

Öncelikle bunun kolay bir karar olmadığını, üzerinde yaklaşık 2 yıldır düşündüğümü söylemeliyim. Markaya kendi adımı verdiğim günden bu yana aslında kafamda soru işaretleri vardı hep. Ama bu sorular şimdiki kadar rahatsız etmiyordu beni. Er ya da geç yapılması gereken bir değişiklikti, bugüne kısmet oldu.

2013 yılında bu işe başladığımda tek başımaydım. Tasarımcı birkaç arkadaşımla birlikte kendi işimizi kurmaya karar vermiştik. İstanbul'daki tüm kumaşçıları tek tek gezdik, butiklerle görüşmeler yaptık, fason dikim ve kalıp atölyeleri araştırdık vs. Uzun ve yorucu bu araştırma sürecimiz bittiğinde firmamı kurdum. 

Tüm işleri a'dan z'ye kendim yapıyordum o dönemde. Yani; çizim, kalıp ve dikimle başlayan üretim sürecinde, ürün çekimlerini, photoshoplarını, online mağazaya yüklenme işlemini, panel yönetimini yapıp sipariş sürecini takip ediyor, faturalarını kesiyor, paketlemesini yapıp size gönderiyordum. Instagram DM'de 2015 yılının ortalarına kadar hepinizle ben yazıştım. Tüm bunlar gerçekten çok yorucu ama şu an yaptığımız işin tüm aşamalarını öğrenmem için çok iyi bir fırsattı. Yaptığım işi o kadar seviyordum ki, iki bebeğim olduğu dönemde bile siparişlerinizi aynı  gün kargolayabilmek için gece boyu manuel fatura kesiyor, sabaha karşı yatıp birkaç saat sonra güne başlıyordum. Bu süreçte bana yorgunluğumu unutturan tek şey tüm samimiyetimle söylüyorum ki sizin memnuniyet mesajlarınızdı. 

Markayı kurduğum ilk günden bu yana, tasarımları oluştururken hep hassasiyet ile hareket ettim. Tam manasıyla tesettür giyim ürettiğimizi söyleyemem ancak bazı sınırlardan hiçbir dönem taviz vermedim. Bunları hepiniz zaten çok iyi biliyorsunuz. Birçok marka moda uğruna değerlerinden ödün verirken, bu değerler benim vazgeçilmezlerimdi. 

Şimdi diyeceksiniz ki bunları neden anlatıyor acaba? Şunu bilmenizi isterim ki şu an geldiğimiz süreçte işler başladığımız noktadan çok farklı. Kalitemiz ve hassasiyetlerimizde değişen hiçbir şey olmadı, o gün de en iyi kumaşları alıyorduk, en iyi atölyelerde dikim yaptırıyorduk ya da en iyi yazılım sistemlerini kullanıyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada, bizim hep 'en'leri yapmaya çalışmamızla, sizin sadakatinizle ve en önemlisi Allah'ın izniyle kumaş alımları, dikim adetleri çok çok arttı. Yazılım sistemlerimiz çok daha fazla geliştirildi. Instagram DM için ekip oluşturuldu, telefon hattımıza tek kişi yetişemediğinden santral sistemi kuruldu. Depo ve kargo yönetimi, barkod sistemleri panelimize entegre edildi. Hiçbir işlem artık manuel yapılmıyor. Bu sezon da e-ihracatla ilgili önemli adımlar atıyoruz. 

Tüm bunları yaparken hiçbir şekilde maddi kaygı gütmediğimizi bilmenizi istiyorum. Tesettür giyim adı altında satılan yozlaştırılmış tasarımları giymemeniz için tüm çabamız. Hem ölçülü giyinmenize, hem şık olmanıza ve aynı zamanda özgüvenli hissetmenize biraz olsun katkı sağlayabilmek asıl niyetimiz. 

Sonuca gelirsek bu yolda artık tek başıma değilim. Kocaman bir ekip olduk ve üretimden yönetime kadar hepimiz aynı hassasiyetle hareket ediyoruz. Evet bu şirketi ben kurdum ama şu anda yapılanlar sadece benim başarım değil. Fakat marka ismi Esra Keskin Demir olarak kaldığı müddetçe yalnızca benim başarımmış gibi bir algı oluşuyor zihinlerinizde. Gelen memnuniyet mesajlarının yüzde 90'ında bana teşekkür ediliyor. İşin başından beri görünür olmayı hiç sevmedim, bir kez bile tasarımlarımı kendi üzerimde çekip tanıtımını yapmadım ya da özel hayatımdan hiç bahsetmedim size. Sosyal medyada ise kendi ismi ile marka kuran birçok kişi bizim izlediğimiz yolun tam tersi rotadaydı hep. 

Şimdi hem tüm bunlardan ayrışma hem de sizin için özveriyle çalışan bir ekip olduğumuzu hatırlatma zamanı. 

Biraz da; herhangi bir aksilik olur da bu markanın başında olamazsam ve benim ismimle benim hassas çizgimden farklı tasarımlar yapılırsa diye endişelenmemden kaynaklı bir isim değişikliği bu. 

Şunu da söylemeliyim ki bir bebeği beraber büyüttük ve bir gün ben olmazsam o büyüyen bebeğin geleceği riske girsin istemiyorum. Küçük bir örnek verecek olursam, bugün tasarımcısının ismiyle kurulmuş birçok dünya devi marka var. Bunlardan biri de Chanel mesela. 1971 yılında kurucusu Coco Chanel öldüğünde, o yıla kadar modaya yön vermiş bir marka bir anda gözden düştü ve 1971 ve 1983 yılları arasında ciddi anlamda kan kaybetti. 83'te adından hep başarıyla söz ettirmiş Karl Lagerfeld'in markanın başına geçmesiyle yeniden toparlanma sürecine girip tekrar moda devi olmayı başarabildi. Ama başaramayıp moda sahnesinden silinebilirdi de...

Yani bir markayı tek bir kişi üzerine focuslamak anlık popülarite sağlayabilir ama uzun vadede kazançtan çok kayba neden olur. 

Anlattığım tüm bu sebeplerin bir araya gelişiyle birlikte bu sezon radikal bir karar alıp marka isminde değişiklik yaptık. Yeni markamızın başında da yine ben varım, endişeniz olmasın. Ama mutfakta, iyi bir tasarım, grafik, yazılım, reklam, ofis ve müşteri hizmetleri ekibi var. Allah'ın izni ile büyüyen ekibimiz ve sizin desteğinizle hep beraber çok daha güzel işler yapmak istiyoruz. 

Şimdi gelelim HE-QA'nın anlamına... Elbetteki bir marka kuruyorsak yine bizden izler taşımalıydı ve elbetteki güzel bir manası olmalıydı. Çok düşündük ve nihayetinde HEKA olmasına karar verdik. 

HEKA eşimin, benim ve çocuklarımın baş harflerinden oluşan Anadolu Türkçesinde 'Masal' anlamına gelen bir kelime. K harfini Q olarak konumlandırmamızın sebebi ise tasarımsal olarak göze daha fazla hitap ediyor oluşu. Bugün başlayacak bu masalda sadece biz değil artık hepiniz olacaksınız. HE-QA'nın Esra Keskin Demir'in bilinirlik düzeyine ulaşması için desteğinize ihtiyacı var şimdi. HE-QA tasarımlarından giydiğinizde ve sosyal medyada fotoğraf paylaştığınızda sayfamıza yönlendirme yapıp #heqa ve sloganımız #ensenol taglerini koyarsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Son olarak minik bir bilgi: Şimdilik instagram hesabımız @esrakeskindemir olarak devam edecek. HE-QA yeterli seviyede bilinirlik düzeyine ulaştığında instagram kullanıcı adımız da yeni markamızın ismiyle değiştirilecek. 

Bugün paylaşacağımız fotoğrafın altına bana söylemek istediklerinizi yazarsanız hepsini tek tek okuyacağım.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler. 

Sağlıcakla kalın. 

Esra Keskin Demir

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.