sadsad x
asdasd
Sürdürülebilir Moda

Sürdürülebilir Moda

12 Ocak 2022

Sürdürülebilir moda için tarzını sürdür!

 “Sürdürülebilir moda” tabirini çok sık duysak da pratikte yaşantımızda fazla yer ettiğini söyleyemeyiz. Belki bu yüzden ismi kadar anlamına aşina değiliz. Hadi biraz anlatmaya çalışalım o zaman. Sürdürülebilir moda nedir?  En basit tanımıyla; sürekli alışverişe yönelten moda akımlarına karşı duran, üretimde çevreciliği merkeze alan ve insanı da unutmayarak moda sektöründe toplumsal adaleti savunan bir akım diyebiliriz. Yani, yalnızca tüketimde sürdürülebilirlik değil. Üretimden başlayan bir bilinçlenme hareketi. Hedef ise, gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmak. Geleneksel moda anlayışımızla çelişen bir tarzı olduğu aşikâr. Zaten adını ilk kez duyduğumuz 2000’li yılların başından bu yana istenilen ivmenin kazanılmamasını da buna bağlıyor otoriteler.

Moda ve sürdürülebilirlik tabiri ne kadar daha bir arada zikredilebilir, işin ehilleri bunu tartışadursun.    Ancak bir yandan ülkemizde ve dünyada umut verici sürdürülebilir moda projeleri yok değil. Markalar koleksiyonlarında dönüştürülebilir parçalara yer veriyor. Ham pamuk kumaş ve ipliklerle doğa dostu koleksiyonlar hazırlanıyor. Sürdürülebilir moda projeleri yalnızca tekstil sektöründe karşımıza çıkmıyor. Yüzde yüz geri dönüştürülmüş altın ve değerli taş kullanan mücevher markaları olduğunu biliyor muydunuz? He-qa da yüzde 90 doğal kumaşlarla üretim yapan bir firma olarak hemen her sezon geri dönüşümlü modaya katkı sağlıyor.

 

Bireysel olarak ne yapabiliriz?

*Sadece modaya uygun ve ucuz olduğu için alışveriş yapma anlayışından vazgeç! Daha zamansız parçalar ve doğal içerikli kumaşlarla tarzını sürdürmeye ne dersin?

*Alışveriş yapmadan önce markanı tanı! İşçilere ve çevreye iyi davranan bir firmadan alacağın bir kıyafetle geleceğe kocaman bir gülücük bırakacağını unutma J

*Organik yollarla parçalanabilen kumaşlar her zaman doğa dostudur, bizden söylemesi!

*Giysilerine bir şans daha vermeye ne dersin? Gözden çıkardığın bir parçayı bambaşka bir kombinle yeniden yeniden değerlendirebilirsin.

*İkinci el kıyafet ve aksesuar satan firmalar önceliğin olabilir. Kullanılmış ancak giyilebilir kıyafetlerini bağışlayabilir ya da satabilirisin.

*Herhangi bir şey satın almadan önce dolabındaki her giysiyi kullandığından emin ol.

*Ve en önemlisi bir tarzın olsun. Her zaman seni yansıtatan zamansız parçalarla oluşturacağın bir kapsül gardıropla sürdürülebilir modaya destek olabilirsin.

 

Sürdürülebilir moda markaları

Dünya’da sürdürülebilirliği destekleyen bazı markalar;

Lucy&Yak, House of Sunny, Pangaia, H&M, Cos, Stella McCartney, Reformation, Simon Miller, Tommy Hilfiger, Mother of Pearl, Dor Raw Luxury.

Türkiye’de sürdürülebilirliği destekleyen bazı markalar;

Reflect, La Talia, Sat-su-ma, One Square Meter, A Hidden Bee, Iamnotbasic, Restore.

 

 Aslıhan SÖNMEZSOY

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.